OCHOTNICZA STRAŻ POZARNA BISZCZA I

Jednostka powstała w 1924 roku z inicjatywy Pana Aleksandra Skrobca ówczesnego Sekretarz Gminy. Pierwszy skład osobowy obejmował 20 młodych, aktywnych mieszkańców wsi Biszcza. Pierwszym Prezesem został Józef Konopka, Naczelnikiem Aleksander Skrobiec, Skarbnikiem Franciszek Hułas a gospodarzem Michał Blicharz.

Była to pierwsza organizacja społeczna działająca na tutejszym terenie.

Ze społecznych składek zakupiono sikawkę ręczną, dwa beczkowozy,

drabinę i bosaki. Jako środki transportu Zarząd Gminy wyznaczył 4 furmanki konne a sygnałem alarmowym była trąbka.

Pierwszą remizę wybudowano w 1926 roku a plac pod jej budowę ofiarował Wójt Józef Hułas. Remiza ta służyła do przechowywania sprzętu ale stała się też Ośrodkiem Kultury całej miejscowości. Następne budynki remiz Jednostka budowała i oddała do użytku w roku 1964 i w 1993.

Pierwszy Sztandar Jednostka otrzymała w 1926 i był w jej posiadaniu do

II Wojny Światowej. Obecnie Jednostka jest w posiadaniu drugiego Sztandaru nadanego jej w 1984 roku.

Jedną z form działalności kulturalnej było powołanie w 1926 roku orkiestry dętej, która działała do września 1939 roku kiedy to instrumenty zostały zagarnięte przez Armię Czerwoną. Pierwszym Kapelmistrzem był Franciszek Mastyło, a instrumenty zakupione były przez Zarząd Gminy.

W 1931 Zarząd Gminy ze środków funduszu gminnego zakupił pierwszą motopompę i syrenę ręczną tzw. "Syfon". Działalność Jednostki została zahamowana w 1939r nie mniej jednak druhowie dalej zabezpieczali środowisko przed pożarami. W 1941 roku Prezes Jednostki - Sekretarz Gminy Piotr Rejman został aresztowany i wywieziony do Oświęcimia gdzie zginął. Zginęli również druhowie: Stanisław Buła, Jan Karczmarczyk, Władysław Kucharz i Jan Morawski.

Od 1945 roku OSP wznowiła działalność i przy pomocy Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Biłgoraju osiągnęła wysoki poziom gotowości bojowej. W 1966 roku Jednostka otrzymała pierwszy samochód marki "Żuk" staje się jednostką typu "S". Od 1973 roku otrzymaliśmy samochód bojowy typu "Star". Następne samochody zakupiono przy wkładzie finansowym jednostki w roku 1993 i 2001.

W ramach prac społecznych na rzecz środowiska druhowie strażacy brali czynny udział w budowie dróg, Ośrodka Zdrowia, Szkoły i innych pracach społecznie użytecznych, braliśmy również udział w pomocy dla poszkodowanych przez huragan (1997r) pomocy dla ofiar powodzi w 1997 i 2001 w powiecie Opole Lubelskie i Krasnystaw.

W ramach współzawodnictwa na szczeblu gminy Jednostka wielokrotnie wygrywała. Wygrywaliśmy również zawody powiatowe i rejonowe a najlepszą V lokatę w zawodach wojewódzkich osiągnęliśmy w 1992 roku. - Naszymi gośćmi byli poza Komendantami Wojewódzkimi PSP Pan Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku OSP, posłowie na sejm Lesław Podkański, Jan Kowalik, Henryk Wujec, Wojewoda Zamojski Stanisław Rapa

Gościliśmy trzykrotnie strażaków z Schwäbisch Hall - Niemcy

Od roku 1997 jesteśmy włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Systematycznie uczestniczymy w obchodach świąt Państwowych i strażackich, kościelnych organizowanych na terenie gminy i poza jej granicami. Za naszą pracę i osiągnięcia otrzymaliśmy wiele odznaczeń i wyróżnień. W 2004r. na 80-lecie jednostce nadano Złoty Medal za zasługi w ochronie P.Poż.

SKŁAD ZARZĄDU ODDZIAŁU GMINNEGO OSP RP w Biszczy

7. Kronikarz – Anatol Żyła
  8. Gospodarz – Eugeniusz Grabek
  9. Członek Zarządu – Dariusz Żyła

SKŁAD OSOBOWY OSP Biszcza I na dzień 04 lipca 2008 r.

1.Bandos Eugeniusz

2.Blacha Krzysztof